– NIE TYLKO PLECAK EWAKUACYJNY
Czasy względnego spokoju na świecie niestety mamy już za sobą. Minęły bezpowrotnie wraz z wybuchem pandemii w roku 2020. Później było już tylko gorzej, eskalacja konfliktu za naszą wschodnią granicą, przybierającego rozmiar największej wojny w Europie od roku 1945, gorące konflikty i niepokoje na bliskim wschodzie (Izrael, Iran itd.). Rosja grożąca krajom NATO. Napięcia w Azji np. na linii Chiny – Tajwan wspierany przez USA, czy na półwyspie koreańskim. To tylko niektóre przykłady. Trzeba mieć świadomość, że każdy większy konflikt czy nawet blokada morska w Azji to gwarantowany armagedon gospodarczy, brak dostępności wielu produktów, a także co gorsza zagrożenie eskalacją na miarę III wojny światowej. To przecież największa fabryka świata. Zarówno nad Europą jak i nad Azją wisi obecnie widmo konfliktu, który ma potencjał do eskalacji globalnej. Nie mówimy o lokalnych konfliktach mniej znaczących państw, tylko o potencjalnie ścierających się mocarstwach jądrowych i ich sojuszników. To wszystko każe nam się zastanawiać co my „malutcy” możemy zrobić, jak się zabezpieczyć w kontekście tak wielkich zagrożeń, na które w zasadzie nie mamy wpływu. Czy te realne, ale jednak czarne scenariusze się sprawdzą? Miejmy nadzieję, że nie, ale na pewno warto poszerzać swoją świadomość, szczególnie w kontekście własnego bezpieczeństwa. Czasy są jakie są, trzeba się na nie możliwie dobrze przygotować. Oczywiście oprócz zagrożenia samą wojną, jest też cała masa niebezpieczeństw, na które także warto być przygotowanym. Począwszy od klęsk żywiołowych takich jak powodzie, pożary, silne wichury po przez kryzysy społeczno-polityczne, upadek państwa, anarchię, blackout, na paraliżujących systemy bankowe i energetyczne atakach hybrydowych kończąc. Musimy brać te wszelkie scenariusze za realne i być na nie możliwie dobrze przygotowani. Mamy nadzieję, że oprócz porządnie przygotowanych przez nas plecaków ucieczkowych SAFEBAG, zainteresuje Was drodzy Klienci także ten krótki poradnik, z którym warto się zapoznać.
PORADNIK SKLEPU EKWIPUNEK.COM
Poniżej 6 wartościowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę biorąc pod uwagę scenariusz ewakuacji.
ŚWIADOMOŚĆ
Budując odporność na zagrożenia kryzysem i wojną, warto zacząć od swoich najbliższych. Rozmawiaj ze swoimi bliskimi o potencjalnym niebezpieczeństwie i postarajcie się ustalić jak będziecie się zachowywać w przypadku wystąpienia kryzysu. Ustalcie miejsce zbiórki, spotkania, plan działania. Pamiętaj o tym, żeby plecak ucieczkowy był w miarę możliwości w pobliżu Was.
DOSTĘP DO INFORMACJI
Poszukaj dostępu do informacji. W przypadku zagrożenia wojną lub innym kryzysem spowodowanym celowo przez wrogie państwo, sieć komórkowa, internet, czy system GPS mogą nie działać. Wtedy bezcenne może okazać się radio, najlepiej z autonomicznym źródłem zasilania. Takie oczywiście znajdziesz w plecaku ewakuacyjnym SAFEBAG. Pamiętaj korzystaj tylko z wiarygodnych źródeł informacji i uważaj na mogącą się pojawić celową dezinformację. Obserwuj alerty i komunikaty służb administracji państwowej i organów bezpieczeństwa.
ALARMY I KOMUNIKATY OSTRZEGAWCZE
Sygnały alarmowe, komunikaty ostrzegawcze i alerty przekazywane są także za pośrednictwem środków masowego przekazu, syren, megafonów a także dzwonów kościelnych. Pamiętaj aby wykonywać polecenia służb.
Ogłaszanie alarmu:
Syreny – dźwięk modulowany (czyli o zmiennej wysokości) emitowany w okresie trzech minut.
Rozgłośnie – 3x zapowiedzi Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm…
Sygnał wizualny: żółty trójkąt.
Odwołanie alarmu:
Syreny – dźwięk ciągły (emitowany w okresie trzech minut).
Rozgłośnie – 3x zapowiedzi Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm…
SCHRONIENIE
Jeśli nie zamierzasz się przemieszczać przygotuj się także na trudności z dostępem do wody pitnej.
Najlepiej aby było to 14 litrów na osobę, co pozwoli na przetrwanie tygodnia bez dostępu do wody.
Jeśli posiadasz, możesz też napełnić wannę i zatkać ją korkiem, pozwoli to na zwiększenie zapasu.
Zapasy żywności należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Przygotuj produkty z długą datą ważności oraz takie, które nie wymagają np. obróbki cieplnej. Najlepiej tzw. prowiant suchy, batony, konserwy, czy suche pieczywo. W przypadku nagłego zagrożenia udaj się w najbezpieczniejsze miejsce w budynku – najlepiej schronić się w pomieszczeniu z dala od okien i drzwi.
EWAKUACJA I EKWIPUNEK
Przygotuj plecak ewakuacyjny/ucieczkowy, serdecznie zachęcamy Cię, aby był to jeden z wyposażonych przez nas modeli SAFEBAG. Są przemyślane i zapewnią Ci odpowiednią pomoc w przypadku konieczności ewakuacji. Miej go w pobliżu. Pomyśl o miejscu, w które mógłbyś się ewakuować i zaplanuj trasę. Ustal punkt spotkania ze swoimi najbliższymi.
Jeśli planujesz poruszać się samochodem, warto regularnie dotankowywać auto, aby utrzymywać jak najwyższy poziom paliwa w baku. Dobrze jest także posiadać dodatkowy zapas paliwa w kanistrze. Trwałość benzyny i oleju napędowego to według ekspertów od 3 do 6 miesięcy, dlatego warto co jakiś czas dolać paliwo z kanistra do baku i uzupełnić go o świeże. Pamiętaj także o lejku. Sprawdź czy masz koło zapasowe lub zestaw naprawczy. W przypadku kryzysu lub wojny Internet oraz system GPS może nie działać. W plecaku ewakuacyjnym SAFEBAG znajdziesz aktualną, papierową mapę drogową kraju.
Plecak ewakuacyjny – co warto wiedzieć
- Zrób zdjęcia lub zeskanuj najważniejsze dokumenty. Zgraj je na pendrive (dowód tożsamości, paszport, prawo jazdy, akty notarialne, akty własności nieruchomości, potwierdzenia uzyskanego wykształcenia itd.). Do naszych plecaków ucieczkowych SAFEBAG dodajemy pendrive w zestawie. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa zeskanowane dokumenty warto umieścić dodatkowo w chmurze.
- Dopakuj do wodoodpornego etui najważniejsze dokumenty jak np. dowód osobisty czy paszport. Nie zapomnij o gotówce. Dobrze jest także posiadać tzw. twardą walutę w niewielkich nominałach.
- Naładuj powerbank (wersja max) oraz radio awaryjne (wersje opti i max), znajdziesz je w module plecaka z elektroniką.
- Dopakuj apteczkę w leki indywidualne jeśli potrzebujesz oraz w leki podstawowe jak paracetamol ibuprofen, przeciw biegunce czy elektrolity.
- Pamiętaj, aby obok plecaka mieć zapas butelkowanej wody pitnej.
- Zgodnie z zaleceniami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa warto jest wyposażyć się w oddzielne zestawy plecaków ucieczkowych dla domu, pracy czy samochodu. Wynika to z faktu, że nie wiadomo, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego.
- Wybierając miejsce przechowywania zestawu upewnij się, że Twoi bliscy wiedzą, gdzie znajdują się plecaki ewakuacyjne. Najlepiej przechowywać je w suchym, lekko chłodnym i mało nasłonecznionym miejscu.
INNE
Pamiętaj, że jednym z ważniejszych rzeczy potrzebnych do przetrwania jest nie tylko dobrze skompletowany plecak ewakuacyjny, ale także właściwy ubiór. Jeśli jest taka możliwość to pomyśl o porządnych butach, kurtce i spodniach, które możesz szybko ubrać/zabrać.
Jeśli jest na to czas, to przed wyjściem postaraj się zabezpieczyć swój dom czy mieszkanie. Zakręć zawory gazu czy wody, odłącz prąd.
Zachęcamy także do zapoznania się z poradnikiem przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, który udostępniamy poniżej: